Refraktometry pro každou příležitost

Cena zboží: 0 KčK čemu se používá refraktometr?

Refraktometrie - využití refraktometru

Refraktometr (někdy též uváděn jako refraktoměr, refractometr, refraktometer či refractometer) je určen pro měření vlastností kapaliny pomocí lomu světla.

Foto: refraktometr

Ačkoliv na první pohled vypadají všechny optické refraktometry stejně, liší se v optické části. Každý typ má zabudovanou svou vlastní speciální stupnici, na které vámi měřenou veličinu buď přímo odečtete anebo ji musíte odvodit ze stupnice s univerzálními fyzikálními jednotkami (refrakční index RI, hustota kapaliny a podobně).

Měření je velice snadné - na zešikmený skleněný hranol stáčí kápnout několik kapek kapaliny, přiklopit průsvitné víčko, aby se kapalina po hranolu pěkně rozprostřela, namířit hranol proti světlu a podívat se do okuláru. Uvidíte kruhový průzor se svislou stupnicí, kterou bude protínat hranice modro-bílého rozhraní.

Schéma: odečet výsledku měření refraktometrem na stupnici

Odečet výsledku měření chladicí kapaliny na bázi etylenglykolu G11/12 (prostřední stupnice vpravo)
Výsledek: bod tuhnutí měřené kapaliny je -26 °C (měřeno na refraktometru pro provozní kapaliny automobilu)

Skvělým příkladem refraktometru s přímým odečetem vlastností měřené kapaliny je refraktometr pro měření provozních kapalin automobilu, mezi refraktometry s univerzálními jednotkami na stupnici patří refraktometr na refrakční index nebo refraktometr na měření vlastností moči, kde musíte alespoň rámcově vědět, jak naměřenou hodnotu interpretovat.

Základním sortimentem našeho elektronického obchodu www.refraktometr.cz jsou kapesní optické refraktometry. U nás naleznete kompletní nabídku nejžádanějších optických refraktometrů, na přání zákazníka jsme schopni dodat i digitální ekvivalent - kapesní digitální refraktometr.

Co všechno je možné měřit a kde?

Měřit je možné opravdu téměř cokoliv, kdekoliv a u čehokoliv. Tak například výše zmíněný "autařský" refraktometr je primárně určen pro měření bodu tuhnutí směsi do ostřikovačů, kondice elektrolytu autobaterie, bodu tuhnutí chladicí směsi na bázi Etylenglykolu a Propylenglykolu, které ve svých tepelných okruzích používají chladicí systémy automobilů, tepelná čerpadla, solární kolektory a další systémy, které jsou vystaveny působení mrazu a kde se tedy používají nemrznoucí směsi a nemrznoucí kapaliny.

Praktické příklady používání refraktometrů

Kvalita kapalin je důležitá pro dodržení technologických postupů, ať se jedná o chemický průmysl, automobilový průmysl, potravinářský průmysl, zdravotnictví, strojírenský a kovoobráběcí průmysl, chovatelství, zemědělskou výrobu a podobně.

Další využití

Potenciálních využití je samozřejmě bezpočet. Refraktometricky lze určovat drahé kameny, testovat všechny  kapaliny, u kterých umíme interpretovat univerzální fyzikální veličinu - refrakční index RI.

Používáte-li kapesní optické nebo digitální refraktometry ještě k jiným účelům, napište nám na info. refraktometr cz. Rádi se dozvíme, do kterých oblastí refraktometry pronikly a ty nejzajímavější a nejnetradičnější zveřejníme na našem webu www.refraktometr.cz.

Pokud v naší nabídce refraktometrů některý typ chybí, napište nám na info. refraktometr cz.