K čemu se používá refraktometr?

Refraktometrie - využití refraktometru

Refraktometr (někdy též uváděn jako refraktoměr, refractometr, refraktometer či refractometer) je určen pro měření vlastností kapaliny pomocí lomu světla.

Foto: refraktometr

Ačkoliv na první pohled vypadají všechny optické refraktometry stejně, liší se materiály použitými při jejich konstrukci (nejkvalitnější z mosazi, levnější z hliníku a nejlevnější a nejméně spolehlivé z plastu) a hlavně se liší v optické části.
Každý typ má zabudovanou svou vlastní speciální stupnici, na které vámi měřenou veličinu buď přímo odečtete anebo ji musíte odvodit/převést z hodnoty naměřené na stupnici s univerzálními fyzikálními jednotkami (refrakční index RI a refraktometry se stupnicí Brix).

V případě, že se vám v našem sortimentu optických a digitálních refraktometrů nepodařilo najít typ pro vaši kapalinu, neváhejte nás kontaktovat, pokud to fyzikální možnosti připouští, nalezneme pro vás vhodné řešení.

Měření optickým refraktometrem je velice snadné - na zešikmený skleněný hranol stáčí kápnout několik kapek testované kapaliny, přiklopit průsvitné víčko, aby se kapalina po hranolu pěkně rozprostřela, namířit hranol proti světlu a podívat se do okuláru. Uvidíte kruhový průzor se svislou stupnicí, kterou bude protínat hranice modro-bílého rozhraní.

Schéma: odečet výsledku měření refraktometrem na stupnici

Odečet výsledku měření chladicí kapaliny na bázi etylenglykolu G11/12 (prostřední stupnice vpravo)
Výsledek: bod tuhnutí měřené kapaliny je -26 °C (měřeno na refraktometru pro provozní kapaliny automobilu)

Skvělým příkladem refraktometru s přímým odečetem vlastností měřené kapaliny je refraktometr pro měření provozních kapalin automobilu, mezi refraktometry s univerzálními jednotkami na stupnici patří refraktometr na refrakční index, refraktometr na měření vlastností moči (ten také obsahuje stupnici refrakčního indexu) nebo refraktometry se stupnicí Brix, kde musíte alespoň rámcově vědět, jak naměřenou hodnotu interpretovat.

Základním sortimentem našeho elektronického obchodu www.refraktometr.cz jsou kapesní optické refraktometry. U nás naleznete kompletní nabídku nejžádanějších optických refraktometrů, na přání zákazníka jsme schopni dodat i digitální ekvivalent - kapesní digitální refraktometr.

Vynikajícím doplňkem celého sortimentu je konfigurátor vlastního digitálního refraktometru MISCO, do kterého můžete nahrát až 5 stupnic dle vlastních přání a potřeb!
Světlo světa tak mohou spatřit speciální refraktometry pro pivovary, refraktometr pro chov korálů a mořskou akvaristiku, refraktometr na měření kolostra a kontrolu výživy telat nebo dokonce jejich kombinace.

Co všechno je možné měřit a kde?

Měřit je možné opravdu téměř cokoliv, kdekoliv a u čehokoliv. Tak například výše zmíněný "autařský" refraktometr je primárně určen pro měření bodu tuhnutí směsi do ostřikovačů, kondice elektrolytu autobaterie, bodu tuhnutí chladicí směsi na bázi Etylenglykolu a Propylenglykolu, které ve svých tepelných okruzích používají chladicí systémy automobilů, tepelná čerpadla, solární kolektory a další systémy, které jsou vystaveny působení mrazu a kde se tedy používají nemrznoucí směsi a nemrznoucí kapaliny.

Praktické příklady používání refraktometrů

Kvalita kapalin je důležitá pro dodržení technologických postupů, ať se jedná o chemický průmysl, automobilový průmysl, potravinářský průmysl, zdravotnictví, strojírenský a kovoobráběcí průmysl, chovatelství, zemědělskou výrobu a tak dále.

Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších použití v jednotlivých oborech:

Další využití

Potenciálních využití je samozřejmě bezpočet. Refraktometricky lze určovat drahé kameny, testovat všechny  kapaliny, u kterých umíme interpretovat univerzální fyzikální veličinu - refrakční index RI.

Používáte-li kapesní optické nebo digitální refraktometry ještě k jiným účelům, napište nám na info. refraktometr cz. Rádi se dozvíme, do kterých oblastí refraktometry pronikly a ty nejzajímavější a nejnetradičnější zveřejníme na našem webu www.refraktometr.cz.

Pokud v naší nabídce refraktometrů některý typ chybí, napište nám na info. refraktometr cz.