Kvalita našich optických refraktometrů

Proč zakoupit právě náš optický refraktometr?

Naše refraktometry jsou konstruovány z kvalitních a odolných materiálů, které jsou při správné údržbě zárukou dlouhé životnosti přístroje.

Pokud refraktometr ke své funkci vyžaduje speciální příslušenství jako speciální kalibrační roztok nebo doplňkový kalibrační hranol, tak jsou vždy součástí námi dodávaného kompletu a není potřeba nic dokupovat.

Další důležitou přidanou hodnotou refraktometru od nás je to, že naprosto každý refraktometr prochází před odesláním pečlivou výstupní kontrolou, při které zkontrolujeme všechny jeho funkce a provedeme i provozní kalibraci/justaci. Teprve poté refraktometr zabalíme a odešleme zákazníkovi.

I díky tomu je procento reklamací naprosto minimální.

  1. Mosazné tělo refraktometru, ve kterém je zasazen optický hranol - mosaz je velmi dobrý vodič tepla, což pomáhá vyrovnání teplot mezi prostředím a měřenou látkou, která se na hranol nanáší. Zároveň díky vysoké hustotě (cca 3x vyšší hustota než u hliníku) má lepší akumulaci tepla, což opět napomáhá udržení stabilní teploty měřené látky.
  2. Optický hranol ze speciálního optického skla, na který se nanáší měřená látka. Toto sklo odolává i agresivním chemickým látkám.
  3. Kovová duralová objímka výměnné krytky refraktometru. Můžete mít obyčejnou průsvitnou krytku RP01 anebo krytku s přísvitem.
  4. Plastový tubus refraktometru - v plastovém tubusu je uložena stupnice a bimetalový pásek (pouze u modelů s automatickou kompenzací teploty) - tubus je při měření držen prsty, použití plastu má tu výhodu, že nevede teplo (z ruky) a nedochází tak k ohřátí mosazného těla s hranolem.
    Krycí gumo-plastová vrstva působí jako přídavná pomocná tepelná izolace.
  5. Duralový okulár - kovový okulár, ve kterém je na tmelu uložena skleněná optická čočka, působí jako prachotěsný uzávěr optické soustavy refraktometru.

A jak to dělají jinde?

Nenechte se splést tím, že všechny optické refraktometry vypadají velmi podobně až identicky! Důležité rozdíly jsou ukryty v konstrukci přístroje a v použitých materiálech.

Čas od času se na nás s žádostí o opravu obrátí uživatel přístroje zakoupeného jinde a popravdě řečeno se nestačíme divit, z čeho všeho a jak jsou přístroje vyrobeny. Je na nich vidět, že pro výrobce a prodejce je nejdůležitější hlavně to, aby náklady na výrobu refraktometru byly co nejnižší.

Takový přístroj vydrží uživateli při občasném užívání v lepším případě dvě až tři sezóny, aby přečkal období záruky a pak se doslova rozpadne.

Přístroj takové "kvality" nejde ani opravit, protože všechny součásti jsou spojeny tím nejednodušším a nejlevnějším způsobem, přilepeny vteřinovým lepidlem, kovové součástky mají mizernou antikorozní ochranu, místo optického skla je použit plast. To se týká se zejména čočky v okuláru, optický hranol ještě zůstává skleněný, otázkou je, na jak dlouho?

Ale pojďme se podívat na komentovanou fotogalerii, kde se na jeden takový levný přístroj na med, v ceně několika stokorun, podíváme detailně.

Takto konstruovaný refraktometr je samozřejmě naprosto neopravitelný a musí být nahrazen zcela novým přístrojem. Zdálo by se, že se při nákupu dá sice ušetřit, ale dlouhodobě se rozhodně vyplatí investovat do materiálově kvalitnějšího refraktometru, jakým je například náš RHN1-ATC.

Hobby přístroje

Pokud opravdu tlačíte na cenu, zvolte si alespoň přístroj, který je kompromisem mezi levnými plastovými a kvalitními mosaznými optickými refraktometry. Připravili jsme pro vás řadu levných hliníkových hobby refraktometrů, které mají optické prvky z optického skla (hranol, čočka).

Závěr

Co říci závěrem? Nelze doporučit nic jiného, než: "Nakupujte jenom tam, kde před vámi kvalitu netají!".