Refraktometr na provozní kapaliny automobilu (chladicí kapaliny, ostřikovače, elektrolyt, AdBlue)

1. Nákup
3. Kontrola
4. Dokončení
Foto: RBC4AB-ATC: Refraktometr na provozní kapaliny automobilu (chladicí kapaliny, ostřikovače, elektrolyt, AdBlue)
Nemrznoucí a chladicí směsi motorů Kapaliny do ostřikovačů AdBlue Autobaterie
Cena dopravy
platbadoprava
Na dobírku130 Kč s DPH
Převodem na účet115 Kč s DPH
Platba kartou on-line115 Kč s DPH

Obj. číslo: RBC4AB-ATC

Cena s DPH: 1005 Kč (~41,40 €)

Cena bez DPH: 831 Kč

DPH: 21 %

Dostupnost: skladem

Záruka: 24 měsíců ?

Počet:

Popis

Tento optický refraktometr na měření provozních kapalin osobních i nákladních automobilů a autobusů (nemrznoucí kapalina do ostřikovačů, chladicí kapalina, elektrolyt, AdBlue®) je, na rozdíl od běžně užívaného typu refraktometru s označením REF 404, vybaven automatickou kompenzací teploty, která umožňuje uživateli koncentrovat se pouze na měření, bez ohledu na mírné změny teploty okolí a je konstruován pro měření následujících veličin:

Stupnice pro určení stavu elektrolytu autobaterie (olověný akumulátor)

Rozsah stupnice Rozlišení
1.10 až 1.40 kg/l 0.01 kg/l

Rozsah stupnice Výsledek
1.10 až 1.20 kg/l baterie je vybitá (RECHARGE)
1.20 až 1.25 kg/l baterie je částečně vybitá (FAIR)
1.25 až 1.40 kg/l baterie je nabitá (GOOD)

Stupnice G13 - pro stanovení bodu tuhnutí chladicí směsi (Propylenglykol)

Tuto stupnici refraktometru využijete pro měření bodu tuhnutí chladiv a chladicích kapalin na bázi propylenglykolu v automobilech (například chladicí kapaliny FRIDEX® EKO, FRIDEX® EKO EXTRA, SOLAREN® P EXTRA, SOLAREN® P PLUS, FRITERM® P PLUS).

Tuto stupnici je také možné použít pro měření bodu tuhnutí teplonosné kapaliny na bázi propylenglykolu v solárních systémech (například KOLEKTON P SUPER, SOLARTEN SUPER) nebo bodu tuhnutí chladiv pro tepelná čerpadla a chillery (například TERMOFROST P).

Rozsah stupnice G13 Rozlišení
-50 °C až 0 °C 1 °C

Stupnice G11/G12 - pro stanovení bodu tuhnutí chladicí směsi (Etylenglykol)

Tuto stupnici refraktometru využijte pro měření bodu tuhnutí chladiv a chladicích kapalin na bázi etylenglykolu (ethylenglykolu) - chladiva specifikace G11 (chladicí kapaliny specifikace VW TL 774-C - například FRIDEX® G 48, FRIDEX® STABIL) a chladicích kapalin G12 (chladicí kapaliny VW TL 774-D/F/G - například FRIDEX® G PLUS), které se používají mimo jiné i ve vozidlech VW Group - značky Škoda, Volkswagen, SEAT, AUDI.

Tuto stupnici je také možné použít pro měření bodu tuhnutí teplonosné kapaliny na bázi etylenglykolu pro tepelná čerpadla a chillery (například TERMOFROST E).

Rozsah stupnice G11 Rozlišení
-50 °C až 0 °C 1 °C

Stupnice pro bod tuhnutí nemrznoucí směsi (Etanol) pro ostřikovače

Rozsah stupnice Rozlišení
-40 °C až 0 °C 5 °C

Stupnice SRF1 - bod tuhnutí nemrznoucí směsi (Isopropanol) pro ostřikovače

Rozsah stupnice SRF1 Rozlišení
-40 °C až 0 °C 5 °C

Stupnice Urea - pro měření kapalného aditiva AdBlue

Stupnice na kapalné aditivum AdBlue (zdraví a životnímu prostředí neškodná močovina dle DIN 700 70, určená pro automobilový průmysl) používaného pro úpravu výfukových plynů na úroveň emisních limitů Euro 4 a Euro 5.

AdBlue je chemicky vysoce čistý, bezbarvý, netoxický vodní roztok (32,5 % hmotnosti - tato hodnota je na stupnici zvýrazněna prodlouženou ryskou) syntetické močoviny používaný jako redukční prostředek pro technologii SCR v dieselových motorech. AdBlue se vstřikuje do katalyzátoru, kde se vlivem tepla rozloží na oxid uhličitý (CO2) a amoniak (NH3). Amoniak dále reaguje s oxidy dusíku (NOx) obsaženými ve spalinách nafty a tak se z výfuku do ovzduší, místo zdraví nebezpečných NOx, uvolňuje pouze čistý dusík (N) a vodní pára (H2O). Tento chemický proces se nazývá selektivní katalytická redukce (SCR). Bod počátku krystalizace je -11 °C (viz ISO 22241/DIN 70070/AUS32).
AdBlue je registrovaná obchodní známka VDA.

Rozsah stupnice Rozlišení
30 až 35 % 0.2 %

Postup měření

Měření roztoků je velmi jednoduché, rychlé a na rozdíl od hustoměru i úsporné. Na optickou část refraktometru stačí kápnout pár kapek měřené látky, přiklopit krytku hranolu (tím se látka lépe rozprostře po měřícím hranolu), přiložit oko k okuláru, podívat se proti světlu (případně doostřit) a na stupnici můžete pohodlně odečíst výslednou hodnotu.

Upozornění: Chladicí kapaliny se někdy prodávají jako koncentrovaná směs, kterou je nutné ředit vodou. Bod tuhnutí koncentrátu je jiný, než bod tuhnutí uváděný na jeho obalu! Tam se většinou, z marketingových důvodů, uvádí ty extrémnější (nižší) hodnoty. Koncentrát se většinou ředí pitnou vodou (dříve se používala destilovaná voda), ale vždy se řiďte pokyny od výrobce kapaliny!

Obecné technické parametry

  • Referenční teplota 20 °C
  • ATC - automatická teplotní kompenzace (při teplotách 10 až 30 °C)
  • Možnost doostření
  • Délka ~ 160 mm
  • Kvalitní technické provedení, kovové tělo přístroje
  • Obsah balení: odolné plastové pouzdro, refraktometr, čistící hadřík, pipeta pro odběr, šroubováček, český návod

Náhled: Stupnice refraktometru RBC4AB-ATC

Stupnice refraktometru

Související produkty