Refraktometry pro každou příležitost

Cena zboží: 0 KčKvalita - konstrukce našich refraktometrů a použité materiály

Optické refraktometry

 1. Mosazné tělo refraktometru, ve kterém je zasazen optický hranol - mosaz je velmi dobrý vodič tepla, což pomáhá vyrovnání teplot mezi prostředím a měřenou látkou, která se na hranol nanáší. Zároveň díky vysoké hustotě (cca 3 x vyšší hustota než u hliníku) má lepší akumulaci tepla, což opět napomáhá udržení stabilní teploty měřené látky.
 2. Optický hranol ze speciálního optického skla, na který se nanáší měřená látka.
 3. Plastový tubus refraktometru - v plastovém tubusu je uložena stupnice a bimetalový pásek (pouze u modelů s automatickou kompenzací teploty) - tubus je při měření držen prsty, použití plastu má tu výhodu, že nevede teplo (z ruky) a nedochází tak k ohřátí mosazného těla s hranolem.
  Krycí gumoplastová vrstva působí jako další pomocná tepelná izolace.
 4. Duralový okulár - kovový okulár, ve kterém je na tmelu uložena skleněná optická čočka, působí jako prachotěsný uzáveř optické soustavy refraktometru.

Digitální refraktometry MISCO a digitální refraktometr VST

 1. Nerezová nálevka pro měřený vzorek - oproti levnějším přístrojům, u kterých je provedena z ocelového či hliníkového plechu, odolá i agresivním látkám jako jsou kyseliny.
 2. Měřicí hranol - je proveden ze safírového skla, které je odolné vůči poškrábání většinou běžných látek. Safír je monokrystalem korundu. A korund má na Mohsově stupnici tvrdosti hodnotu 9, což je po diamantu (tvrdost 10) druhý nejtvrdší nerost vůbec.
  Levnější přístroje používají běžné sklo nebo dokonce průhledný plast.
 3. Plastové tělo přístroje - tělo přístroje je vyrobeno z materiálu s názvem Valox®, což je velmi odolný plast používaný například v automobilovém průmyslu. Tento plast je odolný vůči kyselinám, organickým rozpouštědlům, je však dobré (a velmi to i doporučujeme) po ukončení měření tělo přístroje dosucha otřít.
 4. Silikonový návlek na refraktometru má dvě hlavní výhody - silikon nevede teplo, takže teplo z ruky neohřívá přístroj samotný a také zabraňuje smekání přístroje po povrchu stolu, což by mohlo vést až k pádu přístroje a jeho zničení.
 5. Krytka nálevky zabraňuje odpařovnání měřeného vzorku nebo naopak absorpci vzdušné vlhkosti.